آموزش خیاطی با متد سادریک

آموزش جامع تعمیرات خودرو

مطالب برتر

رانندگی زنان خوب یا بد ؟

رانندگی زنان بهتر است یا آقایان؟

IMG14440973 رانندگی زنان خوب يا بد ؟

در شلوغی خیابان، ترافیک‌های سنگین، کوچه‌ها و اتوبان‌ها، معمولا مردهای راننده‌ای هستند که به نحوه رانندگی ماشین روبرویی اعتراض کنند و اگر مشکلی، تصادفی پیش بیاید اولین جمله را به زبان بیاورند: «راننده‌اش زن است». حالا حتی ممکن است این راننده زن نباشد، اما اولین حدس، حدس جنسیتی است و باور اینکه زن‌ها رانندگان خوبی نیستند و بهتر است فرمان در دست نگیرند.
ولی حق این است که رانندگی یک مهارت اکتسابی است؛ بنابراین نباید نگاه جنسیتی به این موضوع داشت.
از نظر تحقیقات و کارشناسی ها، رانندگان، به ۲ گروه زنان و مردان تقسیم نمی شوند و همین است که معلوم نیست، این انگ و باور قدیمی، چقدر درست است، اما نظر کارشناسان حوزه اجتماعی و محققانی که درباره این کلیشه قدیمی پژوهش کرده اند، این اتهام، یکی از نامربوط ترین اشتباهات دنیای مردانه نیست ؟؟؟؟
هیچ کس نمی تواند به این کلیشه و اتهام بی اساس مطمئن باشد و این نظریه کاملا اشتباه است. برای اینکه قبول کنیم خانم ها رانندگان بدی هستند، باید ۳ مورد را در نظر بگیریم؛ آگاهی از قوانین و مقررات رانندگی، مهارت و تجربه فنی، واکنش جامعه و مسایل محیطی.
اگر قبول کنیم تمام رانندگان ایرانی از واحد آموزش و سنجش یکسانی عبور می کنند و همه قوانین و مقررات رانندگی را در کلاس های آیین نامه آموزش دیده اند و مهارت و تجربه فنی را در کلاس های عملی رانندگی گذرانده اند، دیگر نمی توانیم بگوییم در این دو مورد، آموزش خانم ها ناقص و اشتباه بود. اما درباره مورد سوم که واکنش جامعه و مسایل محیطی است، خانم های راننده اوضاع متفاوتی با آقایان دارند و برخلاف تمام آن تفکرات کلیشه ای و سنتی، خانم ها در این مقوله سوم، نه تنها مشکلی ندارند که از آقایان بهتر هم هستند. واقعیت این است که زنان در رعایت قوانین راهنمایی و رانندگی، محتاط تر هستند و با توجه به تعداد رانندگان زن ایرانی، اگر نسبت مرد و زن با یکدیگر تراز شود، در آمارها، جرائم و تخلفات زنان، از مردان کمتر است. به همین دلیل نه تنها می توانیم روی آن کلیشه و نگاه سنتی یک خط قرمز پررنگ بکشیم بلکه حتی می توانیم بگوییم رانندگی خانم ها مطمئن تر و بی خطرتر از آقایان است.
مساله نارسایی زنان در رانندگی، افسانه ای است که توسط برخی مردان مطرح شده تا احساس شرم آنها از اینکه زنان محتاط تر رانندگی می کنند، پوشیده شود. احتیاط زنان در رانندگی باعث شده جرائم آنها کمتر شود و آنها خوب می دانند دیررسیدن، بهتر از هرگز نرسیدن است. اتفاقی که در خیلی از مردان، چندان مورد توجه قرار نمی گیرد .
با اینکه ده ها سال از رانندگی خانم ها می گذرد، اما هنوز هم مردان این موضوع را یک موضوع تازه تلقی می کنند و انگار از اینکه به زنان اجازه ورود به قلمروشان داده شده، ناراحت هستند. به همین دلیل زنان را در رانندگی مسخره می کنند و از اینکه هیچ وقت زنی را در جاده ها و اتوبان ها نمی بینند که با سرعت غیرمجاز رانندگی کند یا حرکات نمایشی انجام دهد و … به این نتیجه می رسند که زنان رانندگان خوبی نیستند.
گاهی ممکن است احتیاط بیش از اندازه زنان در رانندگی، باعث خطراتی شود و یک ترمز نابهنگام از سراحتیاط، کار دست ماشین هایی بدهد که رانندگانی سهل انگار و بی احتیاط به قوانین دارد. از نظر اجتماعی معمولا یکی از دلایلی که زنان بیش از اندازه در رانندگی احتیاط می کنند، این است که با توجه به شرایط اقتصادی اتومبیل متعلق به خانم راننده نیست و به همین دلیل، میزان احتیاطی که به خرج می دهد هم بیشتر می شود. این نقص کار زنان نیست؛ نقص شرایط اجتماعی است که استقلال مالی زنان را کمتر از مردان می کند و همین باعث می شود واکنش های زنان در محیط اجتماعی غلط انداز شود.
برای تغییر این نگاه و اشتباه، باید کلیشه ها را تغییر داد. از یک طرف خانم ها نباید اجازه دهند این نگاه اجتماعی غلط، در زندگی آنها تاثیر بگذارد و به عنوان جامعه ای که تحت این نگرش اشتباه قرار گرفته اند، خودشان هم تحت تاثیر قرار بگیرند و باور کنند رانندگی کاری مردانه است. از طرف دیگر آقایان باید بدانند و باور کنند خداوند زن و مرد را یکسان و انسان، آفریده است و هیچ مردی بر هیچ زنی برتری ندارد. باید الگوها را تغییر داد و الگوی ما اسلام و احکام شریعت باشد و اینگونه باید گفت که بانوان محترمه با حفظ موازین شریعت مثل حجاب و ارتباط با نامحرم و ….. میتوانند رانندگی کنند و البته برای این تغییر همه باید آستین بالا بزنیم.

>> قانون<<

پیشنهاد مطلب : دانلود برنامه آموزشی آیین نامه رانندگی

 

نظر شما در مورد رانندگی زنان چیست ؟ در بخش نظرات با ما درمیان بگزارید .

یک نظر

  1. یک عمر از رانندگی زنها حمایت کردم تا اینکه خودم راننده شدم واقعا برخوردهای عجیبی ازشون میبینم مثلا دیروز سر چهار راه با اینکه یک اتوبوس کنار من بود ماشینش و آورد دقیقا جلوی من و من به خاطر این خانم تا چراغ قرمز منتظر شدم در صورتی که با کمی فکر و گذاشتن غرور احمقانه ای که داشت می تونست به من راه بده و این تنها مورد نیست رانندگان زنی را دیدم که برای اینکه رانندگی مردانه داشته باشند بیش از حد افراطی عمل می کنند از طرف دیگر قوانین که برای خود اختراع می کنند جالب است یا تقلید کلا من رانندگی نرمالی در زنها کمتر دیدم جوری که اگر امروز مردی را ببینم که بد رانندگی می کند میگم زن هستش پشت فرمان و به غیر از رانندگی بنده در تمام شرایط به خانمها احترام می گزارم و شکی نیست که خانمها تواناییهایی دارند که مردان حتی توانایی فکر کردن به ان را ندارند و هستند زنانی که راننده ماشین سنگین هستند که البته استثنا محسوب می شود ولی من و همه کسانی که با انها بحث کردم در این مورد حتی زنها به رانندگی مردان بیشتر اعتماد دارند و رانندگان زن نیز خود ترجیح می دهند مردان رانندگی کنند هرچند در زندگی امروزی و دوری مسیرها و هزینه های حمل و نقل عمومی و خصوصی رانندگی زنان را به یک اجبار تبدیل کرده بنده از همه خانمها خواهش می کنم بجای مخالفت با تمرین بیشتر و تخصصی تر و بررسی مشکلات رانندگی زنان به این عدم توانای پایان دهند هر چیزی با تمرین بهتر می شود و خصوصا این که رانندگی یعنی راه دادن زن و مردم نداره به هم احترام بگزاریم

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

6 + = 8