آموزش خیاطی با متد سادریک

آموزش جامع تعمیرات خودرو

مطالب برتر

گزارش و طرح توجیهی کسب و کار

طرح توجیهی کسب و کار

tarh1 300x252 گزارش و طرح توجيهی كسب و كار

تعریف طرح توجیهی
گزارش توجیهی معادل واژه انگلیسی Feasibility Study Report می باشد و عبارتست از گزارشی که توجیه پذیری یک طرح را از جنبه های مختلف بازار، فنی و مالی مورد بررسی و مطالعه قرار می دهد.
بنگاههای اقتصادی جهت تاسیس بنگاه یا توسعه آ ن ممکن است دچار بحران اقتصادی گردد و با مشکلات مالی مواجه شوند جهت مقابله با این مشکل می توانند از منابع مالی کشور تقاضای تسهیلات نمایند تا بتوانند به اهداف بنگاه که در زمان تاسیس  به ان ذکر نموده اند برسند. جهت دریافت این تسهیلات بنگاها بایستی برای گرفتن تسهیلات طرحی را که درنظر دارند اجرا نمایند و از لحاظ مالی توجیه نمایند. ودراین طرح ضمن تشریح نحوه  انجام خدمات و یا مراحل تولید در جداول طراحی شده مشخص تمام سرمایه گذاری های انجام شد( در بنگاهایی که قصد توسعه دارند ) ذکر نمایند و همچنین بعد از آ ن بایستی آ ن مقدار مورد نیاز جهت تکمیل طرح را نیز پیش بینی نمایند بعد از پیش بینی سرمایه مورد نیاز نوبت به پیش بینی درآمد و هزینه های واحد اجرایی می گردد که در آ ن بایستی سرمایه مورد نیاز اعم از پیش بینی تعداد کارمندان و کارگران و میزان حقوق هر کدام , هزینه های مربوط به سوخت, هزینه های استهلاک, تعمیرات و هزینه کارمزد تسهیلات و تمام هزینه هایی که در ارتباط با تولیدات یک بنگاه ایجاد می شود را پیش بینی نمایند بعد از پیش بینی هزینه ها نوبت به درآمد و خدمات می شود. که در آ ن پیش بینی واحد اقتصادی جهت توجیه طرح اجرایی خود و سود دهی بنگاه درآمد خود را پیش بینی نمایند که این درآمد بایستی به میزان باشد که بعد از پوشش دادن هزینه ها مازاد نقدی درآمد به اندازه ای باشد که بتواند اقساط تسهیلات دریافتی را نیز پرداخت کند.
بطور کلی یک گزارش توجیهی از سه بخش به شرح موارد ذیل تشکیل یافته است :
۱٫ مطالعه بازار: معادل واژه انگلیسی Market Study بوده که جنبه های مختلف بازار محصول (محصولات) طرح از جمله عرضه، تقاضا، کمبود، بازار هدف و … را مورد مطالعه قرار می دهد.
۲٫ توجیه پذیری فنی: معادل واژه انگلیسی Technical Feasibility بوده که جنبه های فنی طرح از جمله فن آوری، ظرفیت، محل اجرا، ماشین آلات و تجهیزات تولید و ساختار اجرائی طرح را مورد بررسی قرار می دهد.
۳٫ تجزیه و تحلیل مالی: معادل واژه انگلیسی Financial Analysis بوده و جنبه های مختلف مالی و سودآوری طرح را مورد تجزیه و تحلیل قرار می دهد.
طرح توجیهی، همان طور که از نامش پیداست، برای توجیه نمودن سرمایه گذار (اعم از بانک، سازمان، شرکت و یا شخص) تنظیم می شود و هرچه دقیق تر نوشته شود؛ سرمایه گذار، راحت تر می تواند تصمیم بگیرد که آیا این طرح می تواند خواسته های او را برآورده کند یا خیر؟
در تنظیم یک طرح توجیهی باید سعی نمود واقعیت ها را بیان کرد و تمامی داده ها با منبع و مرجع معتبر ارایه گردد و همچنین تا حد امکان، از فرضیات نادرست دوری جست.
انواع طرح توجیهی :
۱- طرح ایجاد : «طرح ایجاد» به طرحی گفته می شود که برای یک واحد تولیدی که هنوز راه اندازی نشده، نگاشته می شود. در تنظیم این نوع طرح از اصطلاحات «موجود» و «مورد نیاز» استفاده می شود.
۲- طرح توسعه : «طرح توسعه» به طرحی گفته می شود که برای یک واحد تولیدی دارای پروانه بهره برداری، نگاشته می شود. این طرح برای توسعه یک واحد تولیدی، اعم از افزایش ظرفیت یا افزودن خط تولید جدید، می تواند کاربرد داشته باشد.
طرح های توسعه معمولاً در پرداخت وام در اولویت قرار دارند. دلیل آن می تواند وجود توانایی برای بازپرداخت وام باشد. در این نوع طرح ها از اصطلاحات «موجود» و «پس از توسعه» استفاده می گردد.
مراحل تنظیم طرح توجیهی
مراحل تنظیم طرح توجیهی به ۲۲ بخش مجزا به شرح زیر میباشد :
۱- مقدمه (چه مواردی در مقدمه می آید)
۲- خلاصه ی بررسی های اولیه (موقعیت یابی طرح)
۳- مشخصات مجری طرح
۴- مشخصات طرح
۵- مشخصات مجوزهای قانونی اخذ شده
۶- خلاصه برآورد مالی طرح
۷- برآورد سرمایه ی ثابت
۸- برآورد هزینه های نگهداری و تعمیرات طرح
۹- برآورد هزینه های استهلاک طرح
۱۰- برآورد سرمایه ی در گردش طرح
۱۱- برآورد هزینه های پیش بینی نشده ی تولید
۱۲- مشخصات محصول، فرآیند و روش تولید محصول
۱۳- برآورد هزینه های سرمایه گذاری کل طرح
۱۴- نحوه ی سرمایه گذاری
۱۵- هزینه ی تسهیلات مالی
۱۶- پیش بینی مالی طرح پس از شروع بهره برداری
۱۷- قیمت تمام شده ی محصول
۱۸- برآورد سود و زیان سالیانه ی طرح
۱۹- محاسبه ی نقطه ی سر به سر (در ۱۰۰ درصد راندمان)
۲۰- محاسبه ی سایر نسبت های مالی
۲۱- برنامه ی زمانبندی اجرای طرح
۲۲- تجزیه و تحلیل طرح

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

37 + = 39